Jak się nie dać pokusom i przejąć kontrolę nad swoim ciałem

Chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, żeby wyglądać lepiej. Dbamy o wagę, ale często problem nadwagi nie dotyczy naszego ciała, lecz głowy. Jesteśmy tylko ludźmi, uzależnienie dotyka wielu z nas i nie jest to powód do wstydu. W dzisiejszych czasach powstają coraz to nowsze rodzaje uzależnień, a te od jedzenia jest coraz bardziej popularne. Bez wątpienia jest wskazaniem do leczenia.

Wszystko oczywiście da się zrobić pod warunkiem, że będą chęci i wola walki. Nadwaga nie jest niczym miłym i statystki mówią, że aż 70% społeczeństwa się z nią zmaga. Nie wspominając o innych spokrewnionych chorobach, takich jak cukrzyca. Te zatrważające dane powinny nas mobilizować do działania. Od czego zatem zacząć? Od planowania posiłku. Nic tak nie umila czasu, jak ulubiony fast food. Lecz czy warto mu ulegać, biorąc pod uwagę, że jest to tylko tymczasowa przyjemność? Wysil się trochę i zaplanuj jadłospis na dany dzień z wyprzedzeniem i z głową. Zasługujesz na to, żeby zjeść posiłek bogaty we wszystkie potrzebne składniki, witaminy, mikro i makroelementy. Nie bez przyczyny jesteś istotą myślącą, więc użyj tego, czym obdarowała Cię natura.

Badania jednak dowodzą, że niektórzy są bardziej podatni na uleganie pokusom. Decydujący wpływ ma na to ilość istoty szarej w mózgu. Osoby, które mają jej więcej, w dwóch określonych obszarach charakteryzują się większą silną wolą od pozostałych. Naukowcy dowodzą, że wybierając posiłek, mają na uwadze jego składniki odżywcze i jakość. Nie wszystko jednak jest podyktowane biologią i nie możemy się nią wykręcać.

Jednym z wielu sposobów radzenia sobie z obżarstwem jest metoda profesora Wasinka. Istotą jest nałożenie na talerz porcji mniejszej niż zazwyczaj. Zjemy mniej, a nasz mózg nawet nie zorientuje się i ośrodek sytości zostanie zaspokojony bez zmian. Do posiłku warto dodać warzywa zielono listne. Mają one obniżoną kaloryczność i są idealnym dopełnieniem naszego menu.

Zwróć uwagę na ilość towarzyszącego stresu! Ogranicz go tak bardzo, jak to możliwe. Ponieważ wpływa on na ciało migdałowate, odpowiedzialne emocje. Ponadto zmniejsza ilość neurotransmiterów, do których należy dopamina, uczestnicząca w przekazywaniu przyjemności. Teraz widzisz, jak znaczący wpływ na gospodarkę hormonalną ma stres. Zadbaj o to, żeby posiłki były spożywane w spokoju i przeznacz na to odpowiednią ilość czasu.

Podsumowanie:

Ulegasz pokusom każdego dnia i nie wiesz jak sobie z tym radzić – nic nowego, nie jesteś jedyny. Poświęć chwilkę na przeczytanie tego tekstu i znajdź odpowiedź. Ponadto dowiedz się jak sobie z tym radzić i na co zwracać uwagę.

Anna-Marie ,

Nikomu bardziej nie powinno zależeć na Twoim zdrowiu niż Tobie!

Materiały publikowane na blogu służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie mają na celu stawiania diagnozy i sugerowania najlepszych sposobów leczenia poszczególnych chorób – obowiązek ten należy do lekarzy.

Stan zdrowia pacjenta powinien być konsultowany na bieżąco z odpowiednimi specjalistami. Nie biorę odpowiedzialności za osoby, które samodzielnie próbują innych kuracji.

Osoby poniżej 18 roku życia powinny czytać bloga wyłącznie pod opieką dorosłych – zawarte w nim treści mogą w znaczący sposób wpłynąć na ich zdrowie i styl życia.

Dodaj komentarz

copyright © www.nowaty888.pl

Wykonanie edukowski.pl 

error: Nie możesz kopiować treści tej strony!