Zmień swoje nawyki

Nasze nawyki decydują o sukcesie podczas odchudzania

Otyłość to powszechny problem, dlatego odchudzanie staje się naturalnym elementem życia.

Nasza chęć na jedzenie uwarunkowana jest przez dużą ilość czynników, na które składają się te podstawowe, jak wygląd potrawy, czy jej zapach a także smak, przede wszystkim cukru. Inne związane są z naszym stylem życia, wzorcami żywienia, zaczerpniętymi między innymi z domu.

Także nasz umysł poddawany jest działaniu wielu bodźców, jak reklamy. Głównym celem reklamowania poszczególnych produktów jest ich zakup. Dlatego media mają ogromny wpływ na kształtowanie zachowania milionów ludzi, czego efektem jest coraz szerszy problem otyłości.

Leczenie otyłości to niejednokrotnie trudny proces

Jedzenie sprawia nam przyjemność. Lubimy smaczne potrawy, słodycze i każdy ma inne gusta kulinarne. Oczywiście pożywienie jest niezbędne do przeżycia, jednak takie podejście może ukrywać w sobie także wymówkę do podjadania. Niestety, przyjemność z jedzenia powoduje chęć jego spożywania w momencie, kiedy nie jest to już niezbędne do przeżycia, a wynika z bodźców zewnętrznych.

Gdyby odchudzanie był czymś prostym, nie istniałby problem otyłości. Jednak wiążę się z dużą liczbą wyrzeczeń oraz odpowiednim poziomem motywacji oraz wytrwałości. Odchudzanie, zakończone sukcesem, powinno wynikać przede wszystkim ze zmiany nawyków, które doprowadziły do otyłości, ponieważ tylko wtedy uzyskany efekt będzie trwały.

Motywacja i konsekwencja to niezbędne elementy diety

Dieta, to walka ze swoimi nawykami, podejściem oraz sposobem myślenia, a także ich sukcesywna zmiana na zdrowe wzorce żywieniowe i nawyki, które pomogą pozbyć się powodujących otyłość zachowań. Trudno zrezygnować ze słodyczy, czy niezdrowego jedzenia typu fast food. Bardzo łatwo też znaleźć wymówkę, aby móc nacieszyć swoje kubki smakowe typu typu żywnością.

Najważniejsza jest szczera chęć schudnięcia, czyli, w gruncie rzeczy, podjęcia kuracji, której celem jest wyleczenie się ze spożywania szkodliwych, niezdrowych produktów, które powodują otyłość, choroby oraz zanieczyszczają organizm. Jest to zadanie trudne, ponieważ często wiąże się ze zmianą utrwalonych, długotrwałych nawyków, które są niemal rodzajem uzależnienia. To czas, w którym należy poświęcić komfort spożywania gotowych produktów, czy rzeczy, które nam na prawdę smakują, na rzecz nieprzetworzonych, zdrowych potraw.

Należy także ćwiczyć swoją silną wolę, aby nie ulegać łakomstwu i chęci podjadania, które skutecznie mogą utrudnić realizację diety oraz jej celów. Chociaż zwykło mówić się, że podjadanie jest efektem “słabej woli”, jest ono często wynikiem uzależnienia od jedzenia, dlatego potrzeba sporo samozaparcia, aby poradzić sobie z tym problemem.

Determinacja to element kluczowy diety. Silna chęć, paląca potrzeba schudnięcia i walki z otyłością to narzędzia, które dostarczą nam motywacji. Bez tego bardzo trudno będzie pozbyć się swoich przyzwyczajeń, z którymi niejednokrotnie jest nam wygodnie, dobrze i z którymi jesteśmy mocno związani.

Równie ważna jest odporność na wszelkiego rodzaju informacje. Na nasze zachowania wpływa wiele czynników – reklamy, social media, nasze otoczenie. Zmiana stylu życia wiążę się z odcięciem od wpływu szkodliwych informacji, które mogą powodować mętlik w głowie oraz osłabić naszą chęć zmiany.

Wiedza to potężna broń

Dzięki wiedzy na temat kaloryczności produktów, będziemy mogli mieć obiektywny obraz tego, jakiej ilości pożywienia potrzebujemy w ciągu dnia, wiedząc również, kiedy dieta zamienia się w podjadanie i niebezpieczne dla jej powodzenia przekraczanie ilości spożytych w ciągu dnia kalorii. Ważne są także kwestie techniczne, jak waga kuchenna, która w precyzyjny sposób pozwoli na odmierzanie składników potrzebnych do przygotowania konkretnych zdań. Dodatkowo czytanie etykiet to ważny nawyk.

Bardzo ważna jest wiedza dotycząca odstępów w jedzeniu oraz ilości posiłków, jakie należy spożywać w ciągu dnia, aby uniknąć naglącego i nieposkromionego głodu, jednocześnie nie przejadając się. Najczęściej najlepiej jest spożywać posiłki, co 3 godziny.

Bardzo ważny jest sposób jedzenia. To znaczy – pokarmy należy spożywać w spokoju, wolno. Dzięki temu nasycimy się mniejszą ilością dania.

I chyba najtrudniejszy rodzaj wiedzy – tzn. co jeść. Dieta otwarta jest na różnorodne potrawy. Zróżnicowana dieta pozwala na dostarczanie organizmowi wartościowych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Jednak ważny jest umiar. W przypadku, jeśli dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynosi 2500 kcal/dzień należy spożywać 2000 kcal. Dzięki temu organizm zostanie pobudzony do spalania tkanki tłuszczowej. Natomiast złym pomysłem jest zbytnia redukcja spożywanych w ciągu dnia kalorii, ponieważ, w efekcie, można zniechęcić się do kontynuowania diety.

Zmiana stylu życia na zdrowszy noWaTY888

Skuteczny proces odchudzania nie oznacza tylko i wyłącznie ograniczenia ilości spożywanych produktów. Zmiana stylu życia to sprawa kluczowa, która determinuje przyszłe efekty oraz ich trwałość. W przeciwieństwie do innych terapii, leczenie otyłości nie ma końca. To nie oznacza, że otyłość trwa wiecznie. Oznacza natomiast, że przez cały czas trzeba pracować nad swoimi nawykami oraz unikać szkodliwe, słodkiej, czy niezdrowej żywności. Wraz z utrwalaniem zdrowych nawyków, będzie natomiast o wiele łatwiej wytrwać w diecie i utrzymać odpowiednią wagę.

Dieta nie oznacza redukcji spożywanego pokarmu. Jest to błędne podejście, co potwierdziły badania Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, które wykazały, iż tylko kilka procent pacjentów osiągnęło optymalną masę ciała poprzez stosowanie diety ubogo-energetycznej.

Także osoby, które nie wyrobiły sobie odpowiednich nawyków i nie wprowadziły do swojego życia aktywności fizycznych, po upływie kilku lat powraca do wagi sprzed diety.

Dodaj komentarz

copyright © www.nowaty888.pl

Wykonanie edukowski.pl 

error: Nie możesz kopiować treści tej strony!